Loft we wnętrzu — czym jest i jak wprowadzić go do swojego domu?

Pierwotnie loft był halą fabryczną zaadaptowaną na mieszkania. W latach 30. XX wieku w Ameryce wybuchł kryzys i właściciele pustych budynków przemysłowych na Manhattanie byli zmuszeni sprzedać je lub wynająć miejscowej bohemie za bezcen.

Artyści i muzycy zamieszkali w magazynach i fabrykach, tworząc innego rodzaju przytulną koncepcję. Odbywały się tu również przyjęcia, koncerty, wystawy i spektakle, zaczęli się tu gromadzić zamożni ludzie, stopniowo przyzwyczajając się do niejednoznacznej estetyki loftów.

W rezultacie nieruchomości z takimi wnętrzami stały się droższe. Loft zyskał reputację kontrowersyjnego, ale atrakcyjnego stylu, łączącego ruinę z luksusem.

Cechy stylu loftowego

Właściwy”loft oznacza naturalne materiały, minimalne ścianki działowe i meble, praktyczne i proste formy, nacisk na naturalne światło i akcenty w postaci przedmiotów sztuki.

Najważniejsze w lofcie:

Zlikwidować maksymalną liczbę partycji. W loftach często nawet wannę lub kabinę prysznicową umieszcza się bezpośrednio w sypialni, oddzielając jedynie toaletę, a ściana między kuchnią-salonem a częścią prywatną mieszkania nie jest zabudowana do sufitu, aby zachować poczucie otwartości i swobody. Podział przestrzeni na strefy można uzyskać dzięki oświetleniu, akcentom kolorystycznym, różnym pokryciom podłogowym i rozmieszczeniu mebli.

Zachować równowagę między niedbałością a schludnością. Jeśli kładzie się nacisk na szorstkie wykończenie, nie należy używać tych samych szorstkich mebli „domowej roboty” i odwrotnie. Styl loftowy powstaje z połączenia dobrze wykonanych, kosztownych na pierwszy rzut oka elementów z rzeczami, które nawiązują do wizerunku opuszczonych budynków przemysłowych.

Jakie mieszkania nadają się na loft?

Styl loftowy najlepiej sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach z dużymi oknami i wysokimi sufitami. Dlatego też wnętrza loftowe często powstają w kompleksach apartamentów, które zostały przekształcone ze starych budynków przemysłowych.

Jeśli dopiero planujesz zrobić loftowy styl w twoim mieszkaniu, preferuj mieszkania o swobodnym układzie, a także mieszkania w murowanych domach — w budynkach z płyt warstwowych możliwości manipulowania ścianami są ograniczone.

Możesz również polubić…